На пазара се предлагат два основни вида фризери: вертикални и хоризонтални. Нека разгледаме характеристиките на хоризонталните модели по-отблизо и да отчетем предимствата и недостатъците им.
Тези модели се наричат още фризери-ракли, защото по външен вид наподобяват големи сандъци, с капак, отварящ се в посока нагоре. Те обикновено имат следните размери: височина до 90 см, ширина 55 – 90 см, дълбочина 55 – 75 см. Капацитетът им варира от 130 до 400 литра.
Съхранението в хоризонталните фризери е организирано с помощта на висящи кутии, които условно разделят пространството на отделения. В тях могат да се поставят замразени малки торбички с различни хранителни продукти. Под тези кутии има достатъчно свободно място, в което лежат големи парчета месо или цели риби.
Хоризонталните или легнали фризери се използват по-често в индустриалната среда – в магазини, кафенета, ресторанти. За дома те се избират единствено, ако е необходимо да се съхранява голямо количество храна.
Легналите фризери имат следните предимства пред вертикалните модели:
• По-голям полезен обем – като правило, при същите параметри, можете да поберете повече в хоризонталните фризери.
• Съхранение на големи продукти – можете да замразите само цяла шунка или голяма риба, без да ги режете.
• Икономичност – този тип фризери консумират по-малко енергия.
• Поддържат температура по-дълго в случай на прекъсване на електрозахранването.
Разбира се, хоризонталните фризери имат и своите недостатъци.
Недостатъци на хоризонталните фризери:
Не дотам практична организация – за да намерите торбичката с храна, която търсите, трябва да разровите цялото съдържание.
Смесване на миризми – понякога и това се случва, поради факта, че всичко се съхранява в едно и също отделение.
Изискват повече грижи, защото са предназначени за ръчно размразяване.
Поради своята обемност такива модели могат да бъдат поставени само в по-просторни кухни. Точно за това и легналите фризери се позиционират най-често в сервизни помещения – в килера, мазето или терасата.
Източник: https://vladives.bg/